Wędka rybka


Jezioro Maróz
Właściciel: Agencja Własności Rolnej Sk. Państwa, Z - d Szwaderki.
Zezwolenia na wędkowanie: Gospodarstwo Rybackie Szwaderki, oraz sklep wędkarski "TOP - SPIN" w Olsztynku, mieszczący się przy ulicy Wierczewskiego 27


Wędkowanie z brzegu dozwolone jest od 1 kwietnia do 30 listopada, a z łodzi od 1 czerwca do 30 listopada. Łowienie z pontonów, kajaków i rowerów wodnych jest zabronione.


Typ jeziora : jezioro polodowcowe - rynnowe,
średnio żyzne mezotroficzne, typu sielawowego
Dorzecze : Mrózka - Łyna
Powierzchnia jeziora : 332,5 ha
Głębokość maksymalna : 41,00 m
Głębokość średnia : 11,9 m
Długość maksymalna : 5580 m
Szerokość maksymalna : 1200 m
Długość linii brzegowej : 18000 m
Wysokość nad poziomem morza : 141 mDOJAZD:
Samochodem: dojazd do jeziora od strony Olsztynka drogą nr 603 do Szwaderek albo drogą nr 7 z Olsztynka do Waplewa ( ok. 15 km ) i stąd na wschód 5 km do Marsza. Autobusem: z Olsztynka jadąc na Jedwabno - Szczytno, wysiada się w Szwaderkach.


Otoczenie jeziora:
Maróz od zachodu, południa i wschodu otoczony jest pięknymi lasami, porastającymi piaszczyste i lekko gliniaste pagórki morenowe o nieznacznych deniwelacjach. Nad brzegami jeziora zlokalizowano dwie wsie : Maróz - na zachodnim brzegu i Marózek - na wschodnim brzegu. Na północnym krańcu jeziora znajduje się Zakład Rybacki w Szwaderkach.


Opis łowiska :

Brzegi na ogół strome i porośnięte lasem mieszanym z przewagą sosny. W okolicach Marsza, Mrózka i Szwaderek niskie i bezleśne. Linia brzegowa średnio rozwinięta. Na zachodnim brzegu w jego środkowej części dwa półwyspy, oddzielające trzy zatoki. W centralnej części jeziora niewielka podmokła wyspa o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych - siedlisko i miejsce lęgowe łabędzi i kormoranów. Brzegi jeziora położone na północ od tej wyspy i miejscowości Mrózek, zarośnięte są trzciną. Łatwiejszy dostęp do wody przeważa na wschodnim brzegu, są kładki i pomosty, a miejscami usunięto trzcinę. Brzeg zachodni jest praktycznie niedostępny od strony lądu, pas trzcin ma niekiedy kilkadziesiąt metrów szerokości. Dno jest z reguły mało zróżnicowane, przeważnie piaszczysto - żwirowe, w pobliżu brzegów porośnięte podwodnymi łąkami. W północnej i zachodniej części w płytkich zatokach muliste i pokryte grubą warstwą roślinności wodnej. W najgłębszej, południowej części jeziora opada stromo, nawet do 40 m. W północnej, płytszej części - mniej nachylone. Maróz to jezioro przepływowe. Do południowo - zachodniej części jeziora uchodzi rzeka Mrózka, płynąca z jeziora Mielno. Na północnym krańcu wypływa: do jeziora w Szwaderkach i do jeziora Pawlik i Święte.

Dane ichtiologiczne : w jeziorze występuje bardzo urozmaicone pogłowie ryb: sieja, sielawa, węgorz, szczupak, lin, leszcz, płoć, wzdręga, krąp, ukleja i stynka ponadto nielicznie kleń, jaź, sandacz, miętus, certa. Najczęściej poławiane są duże płocie, leszcze, okonie szczupaki i węgorze. Najlepszymi miejscami połowu ryb spokojnego żeru są : płytkie zatoki na zachodnim brzegu i pas trzcin na wschodnim. Do najlepszych miejsc połowu ryb drapieżnych należą: rejon wokół wysepki oraz cyple półwyspów. Dużych, sielawowych szczupaków należy szukać w toni i na spadkach dna w głębszej części jeziora. Zalecane metody połowu : Ryby drapieżne szczególnie grube okonie biorą dobrze na wszelkiego rodzaju paprochy, osobiście polecam twistery w kolorze denaturat, motoroil i czarnym oraz małe kopytka. Administrator Ignition złowił pięknego okonia na żółte kopytko z seledynowym grzbietem.
Częstym przyłowem, szczególnie wiosną, podczas stosowania paproszków są spore leszcze. Ponadto dobrymi przynętami na okonie są błystki obrotowe mepsopodobne w kolorze srebrnym i black fury. Złowienie kilkunastu okoni na spinning z łódki jest bardzo proste. Najlepsze miejsca to cypel półwyspu naprzeciwko miejscowości Marózek, okolice wyspy i obydwa brzegi najgłębszej części jeziora. Szczupaki dobrze biorą na obrotówki typu mepps aglia nr 4 i 5 oraz na rippery typu Manns szczególnie perłowe z czarnym grzbietem, przeźroczyste z brokatem, oraz na twistery przeźroczyste z brokatem. Najlepsze efekty można uzyskać spiningując wyżej wymienionymi przynętami wzdłuż pasa trzcin porastających półwysep położony naprzeciwko miejscowości Marózek. Ryby spokojnego żeru głównie duże płocie, leszcze i liny można z powodzeniem łowić z brzegu wschodniego stosując metodę odległościową lub drgającą szczytówkę. W płytkich zatokach na zachodnim brzegu ryby karpiowate najlepiej jest łowić z łódki używając do tego celu zwykłej wędki spławikowej. W jeziorze występuje jeszcze dość duża populacja węgorza. Najwięcej węgorzy złowiono w centralnej i północnej części jeziora ze wschodniego brzegu na rosówki oraz martwe i żywe ukleje.

Baza turystyczna : Nad jeziorem znajduje się dobrze rozwinięta baza turystyczna. Spośród ogromu ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, szczególnie warte polecenia są:

Ośrodek wypoczynkowy "WIATRAKI": położony na wschodnim brzegu jeziora naprzeciwko miejscowości Maróz i na południe od miejscowości Marózek. Ośrodek oferuje zakwaterowanie w domkach campingowych lub pokojach hotelowych. Proponuje także miejsca na polu namiotowym. Do dyspozycji gości są pokoje hotelowe 2 i 3 osobowe z łazienką, oraz 2 i 3 osobowe ze wspólną łazienką ( jedna łazienka na dwa pokoje ) lub domki campingowe wykonane z bali drewnianych ( 2,3,5,8 osobowe). Każdy domek posiada taras. Ponadto w hotelu znajduje się urocza restauracja oraz bar.


Adres ośrodka: Ośrodek Wypoczynkowy "WIATRAKI" Marózek; 11 - 015 Olsztynek Tel. (0 - 89) 519 - 90 - 92, oraz Tel. 0 - 600 281181


Adres strony internetowej:
www.wiatraki.com


Ośrodek wypoczynkowy "POLIGRAF":położony na wschodnim brzegu jeziora w okolicach miejscowości Marózek.

Ośrodek oferuje zakwaterowanie w ogrzewanych domkach campingowych z wodą lub w budynku hotelowym. Adres ośrodka : W tej chwili nie dysponujemy dokładnym adresem. Tel. (0-89) 519-90-38Pensjonat "NATURA" : położony w miejscowości Swaderki. Obiekt składa się z trzech apartamentów 3-4 osobowych, oraz jednego 4-5 osobowego. Każdy z apartamentów jest dwupoziomowy, posiada osobne wejście z zadaszonego balkonu. Dodatkowym atutem pensjonatu jest tradycyjna kuchnia domowa. Posiłki przygotowywane są z ekologicznych produktów pochodzących w większości z własnego ogrodu, oraz upraw okolicznych rolników.

Adres :
Pensjonat "NATURA" Szwaderki 5A; 11-015 Olsztynek Tel/fax (0-89) 519-91-03

Adres strony internetowej:
www.natura-group.com.pl
Pole namiotowe "SZWAGIERKI": znajduje się w odległości 500 metrów od miejscowości Szwaderki.

Pole namiotowe oferuje swoim gościom :
prysznice z gorącą wodą, WC murowane, przyłącze elektryczne, 2 km linii brzegowej (3 kąpieliska i pomosty), wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów górskich, bilard, sklep spożywczy, warzywniak.
Telefon: 0-501 524007

Adres strony internetowej:
www.szwagierki.olsztynek.com.pl


Ceny zezwoleń wędkarskich wynoszą odpowiednio:
Za wędkowanie w okresie od 01.04 do 31.11

3 dni z brzegu 10zł z łódki 20zł
14 dni z brzegu 20zł z łódki 30zł
cały sezon z brzegu 30zł z łódki 60złMampka dojazdu tutaj
Plan batymetrycznyCz1
Cz2


<< poprzednia przeładuj następna >>
Początek

Wstęp
News
Pogoda
Kalendarz brań
Prasówka


Wędkarskie

Czat Wędkarski
Regulamin PZW
Atlas ryb
Kulinaria
Pobieralnia
Węzły wędkarskie
>>>>Texty/Porady<<<<


Rozrywka

Quiz
Dowcipy
Tapety
Zabawne zdjęciaRedakcyjne

Księga Gości
Kontakt
Liga Rekordów
Linki
Ankieta


Polecamy:

Praca za granicą
Praca w Danii
Praca w Unii
Praca Norwegia
Praca w Irlandii
Berlin
Oferty pracy za granicą
Oferty pracy w Niemczech
Robert Kubica
Systemy nawadniające
Praca w Niemczech
Praca w Belgii

Top 100 o Wedkarstwie

Top 100 o Wedkarstwie

SUBskrypcj@
Wędka Rybka

Twój email>>