Wędka rybkaWęzłyNie możemy nic zrobić, gdy stracimy wspaniałą rybę, bo pękł nam przypon albo dlatego, że ryba weszła w zaczep. Ale jeśli straciliśmy ją tylko dlatego, że zastosowaliśmy zły węzeł - to źle świadczy o naszych umiejętnościach. Nie ma mocnych węzłów - bez względu na to, jak dobrze i rzetelnie zostały za­wiązane. Węzły zawsze będą słabym elemen­tem w zestawie. Niestety, nawet w najprost­szej wędce potrzebny jest przynajmniej jeden węzeł, aby przymocować haczyk, więc tak naprawdę jesteśmy skazani na węzły. Jeśli wybierzemy odpowiedni węzeł, a następnie dobrze go zawiążemy, nasze straty w trakcie połowu na pewno będą mniejsze.

Dobry węzeł
Węzły zawodzą nas najczęściej w dwóch przypadkach: gdy się same rozwiązują oraz gdy żyłka pęka przy węźle, z powodu zbyt dużego nacisku przez niego wywieranego. Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Śliski temat - nylonowa żyłka nie jest łatwa do wiązania. Po pierwsze, jest bardzo gładka, więc supełki w naturalny sposób się rozwią­zują (odrobinę zakręcona końcówka żyłki, przypominająca świński ogonek, świadczy, że właśnie się to stało). Po drugie, żyłka bardzo łatwo się niszczy. Powierzchniowe przetarcia, skręcanie, powyginanie i inne deformacje w przekroju poprzecznym bardzo zmniejszają wytrzymałość żyłki. Przy wyższej wytrzyma­łości (powyżej 4,5 kg) nie będzie to redukcja o dużym znaczeniu, ale cienkie przypony mo­gą stracić nawet 50% swojej wytrzymałości. Już samo wiązanie i zaciąganie węzła niszczy żyłkę, lecz niektóre rodzaje węzłów wyrządza­ją mniej szkody niż inne. Stary i wypróbowany - wielu wędkarzy wią­że jedną pętelkę babuni na drugiej i liczy, że taka kombinacja się nie rozwiąże. Jednak wystarczy jedno spotkanie z dużym kleniem, karpiem, linem, szczupakiem czy też brzaną, by się przekonać, że myśląc o trwałości takie­go węzła liczyliśmy na cud. Pętelki babuni w wędkarstwie naprawdę się do niczego nie przydają. Siła takiej pętelki jest mała, a do­datkowo niszczy żyłkę, która pęka zanim osią­gnie maksymalną wytrzymałość. Tarcie - rozluźnienie węzła sprawia, że koń­ce żyłki się wyślizgują albo ślizga się jakiś in­ny element w zestawie, a wszystko to przy stosunkowo dużym tarciu. Powoduje to roz­grzanie żyłki. Wysoka temperatura osłabia ją i może nawet doprowadzić do stopienia.
Ćwicz wiązanie węzłów

Będąc na łowisku traci się wiele cennego czasu na przy­wiązywanie małych haczyków z łopatką do cieniutkich żytek, szczególnie gdy jest zimno. Dlatego w zaciszu domowym powiążcie na zapas przynaj­mniej kilka przyponów i trzy­majcie je na specjalnych zwijadełkach. Dobrze jest zapisać sobie na karteczce rozmiar haczyków, wytrzymałość i długość żyłki oraz datę wykonania przyponów, a następnie nakleić ją na zwijadełko. Twoje Węzły są najsłabszymi połączeniami w zestawie. Jednak nie ma powodu, aby jeszcze bardziej pogarszać sytuację złym ich wiązaniem.

Najważniejszą rzeczą, o której nie możemy zapomnieć, jest nawilżenie węzła przed zaciśnięciem (wodą albo śliną).
Zaciskanie węzła- nie należy zaciskać węzła gwałtownym szarpnięciem. Żyłka jest bardzo elastyczna, ale jej nagłe obciążenie powoduje deformacje, których nie można już usunąć, a także znacznie osłabia żyłkę. Zaciągajcie więc węzeł powoli, przez cały czas równomiernie napinając żyłkę.
Wiążąc węzeł - musicie wykonać go zawsze zgodnie z instrukcją. Jeśli jest w niej napisa­ne, że należy owinąć żyłkę sześć razy - zróbcie to przynajmniej sześć razy. Inaczej będziecie się musieli liczyć z tym, że węzeł po prostu zawiedzie.
Przycinanie - jeśli zawiązaliście już węzeł, to musicie przyciąć jego końce. Jak blisko węzła przytniecie żyłkę, zależy od tego, do czego jest używany. Przed przycięciem węzła przy haczyku, trzeba naprężyć żyłkę. Dopiero teraz można przyciąć końcówkę w odległości l milimera od węzła. W przypadku innych węzłów -na przykład używanych do przywiązywania krętlików - można pozostawić 3-4-milimetrowe końcówki. Zawsze zostawiajcie trochę zapasu na wypadek rozluźnienia węzła.
Wiążcie jak najmniej węzłów - żyłka, na której jest dużo węzłów, zachowuje jedynie 80% swojej wytrzymałości. Węzły do przynęt sztucznych - powinny być tak dobrane, by wytrzymać pod obciążeniem walczącej ryby, ale rozwiązywać się, gdy nie można przynęty uwolnić z zaczepu. W ten sposób w wodzie zostaje jedynie przynęta a nie długa żyłka niebezpieczna dla ryb i kłopotliwa dla wędkarzy.

PętelkiWiązanie Haczyka
Łączenie ze sobą dwóch żyłek

Najlepszy węzeł do wiązania przynęt i haczyków z uszkiem

Następne węzły>>>

<< poprzednia przeładuj następna >>
Początek

Wstęp
News
Pogoda
Kalendarz brań
Prasówka


Wędkarskie

Czat Wędkarski
Regulamin PZW
Atlas ryb
Kulinaria
Pobieralnia
Węzły wędkarskie
>>>>Texty/Porady<<<<


Rozrywka

Quiz
Dowcipy
Tapety
Zabawne zdjęciaRedakcyjne

Księga Gości
Kontakt
Liga Rekordów
Linki
Ankieta


Polecamy:

Praca za granicą
Praca w Danii
Praca w Unii
Praca Norwegia
Praca w Irlandii
Berlin
Oferty pracy za granicą
Oferty pracy w Niemczech
Robert Kubica
Podlewanie
Praca w Niemczech
Praca w Belgii

Top 100 o Wedkarstwie

Top 100 o Wedkarstwie

SUBskrypcj@
Wędka Rybka

Twój email>>